پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

10 خبر اخر سایت

◄ پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت
◄ مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده
◄ جرب در سگ ها
◄ غذای سگ، راهنمای جامع و کامل
◄ مشکلات پوستی در سگ‌ها
◄ تغذیه هاسکی
◄ گندخواری در سگ‌ها
◄ آیا سگ‌ها خواب می بینن؟
◄ سگ پیتبول
◄ خوشگل ترین نژاد های سگ و گربه!
◄ محبوب‌ترین نژادهای سگ و گربه آپارتمانی
◄ وسایل لازم برای نگهداری از سگ ها
◄ چه وسایلی برای بچه گربه نیاز داریم؟
◄ عقیم سازی در سگ و گربه ماده
◄ چطور از سگ خانگی خود در آپارتمان نگهداری کنیم؟
◄ هاسکی ها را بهتر بشناسید
◄ قند خون در سگ ها
◄ امسال با حیوان خانگی چه کنیم
◄ وایتکس برای سگ ها
◄ آیا می‌دانستید که گربه ها نیز سکسکه می‌کنند؟
◄ گربه‌ها در هنگام خواب
◄ بیا با هم بریم سفر اقا سگه !
◄ صدمات استخوانی در حیوانات خانگی
◄ از شیر گرفتن توله­ ها
◄ گربه نژاد هیمالین
◄ گربه سیامی
◄ اسفینکس
◄ گربه نژاد بریتیش موکوتاه
◄ ورزش در گربه ها
◄ تغذیه سگ و گربه
بعدی 1 قبلی

مقالات مشابه

نمایش متن مقالات

فروشگاه  پت شاپ

همه چیز درباره ی فرانتوزا (ترجمه)

همه چیز درباره ی فرانتوزا (ترجمه)

 

 

همه چیز درباره ی فرانتوزا (ترجمه)

چه غذایی به فرانتوزا بدهیم؟

بنابر گفته ی کارشناسان، فرانتوزا ها "ماهی خوار" هستند. پس می توانید برای تغذیه ی فرانتوزا از ماهی خوراک استفاده کنید. گلدفیش ها یا گوپی های خوراک که در پت شاپ های محل زندگیتان وجود دارند، احتمالا در محیط های کثیف پرورش یافته اند، بنابراین چندان توصیه نمی شوند. اگر ماهی خوراک را خودتان پرورش می دهید یا از جاهای تمیز می خرید، ماجرا فرق می کند. برای تغذیه ی فرانتوزا از ماهی تازه یا منجمد نیز می توان استفاده کرد. از دادن ماهی آب شیرین خودداری کنید و به جای آن سعی کنید از ماهی اقیانوس استفاده کنید. شانس انگل های آب شور، برای آلوده کردن یک میزبان آب شیرین، کمتر از انگل های آب شیرین است. از آنجایی که ماهی این روز ها گران است، با دقت خرید کنید. پوست ماهی باید بر روی او باقی بماند زیرا بسیار مغذی است. چند استخوان کوچک نیز باید باشد، زیرا تامین کننده ی کلسیم و دیگر مواد معدنی است.

غذا های زیادی هستند که می توانند مکمل های خوبی باشند: میگوی آب شور، کرم سیاه، کرم شیشه ای و ... . از اینکه به ماهی خود تنوع بدهید نترسید.

البته در اکثر مواقع، سهولت استفاده از غذا های آماده ترجیح داده می شود. هنگامی که فرانتوزا ها کوچک ترند، غذا های پولکی مناسب است. اما همچنان که آنها بزرگتر می شوند، پولکی ها موجب کثیفی می شوند و پلت ها انتخاب بهتری هستند. برند های خوبی برای غذا های آماده وجود دارد. از غذایی استفاده کنید که بهترین نتیجه را برای ماهی تان دارد و به یاد داشته باشید که در غذا دادن زیاده روی نکنید.

چه فیلتراسیونی برای فرانتوزا مناسب است؟

تنوع فیلتر ها به قدری است که انتخاب آنها گیج کننده است. من قویا اعتقاد دارم که انتخاب فیلتر "صحیح" وجود ندارد. اگرچه، اگر قصد تکثیر فرانتوزا دارید، بهتر است که از فیلتر زیرشنی استفاده نکنید. زیرا ماهی نر شن محل تخم گذاری را کنار می زند و اسپرم او ممکن است به سادگی توسط فیلتر زیرشنی مکیده شود.

برای انتخاب فیلتر، به فیلتری در حد بودجه تان اکتفا کنید و البته گزینه ای را انتخاب کنید که بتوانید از آن نگه داری کنید. یک راه برای همواره تمیز نگه داشتن تانک، تمیز کردن کثیف ترین نقطه ی آکواریوم، یعنی فیلتر است.

آیا باید از کربن استفاده کنم؟

بحث بر سر استفاده از کربن سال هاست که وجود دارد، اما تاکنون اثبات نشده است که وجود آن برای ماهی ضرر دارد. معمولا تنها استدلال این است که کربن آب را عاری از الکترولیت می کند. اما ماهی ها نیز مانند ما الکترولیت های مورد نیازشان را از غذا دریافت می کنند.

کربن ذرات خیلی کوچک را از آب خارج می کند. همچنین بویی که ممکن است از آکواریوم متصاعد شود را از بین می برد. کربن باید به طور منظم جایگزین شود. انواع مختلفی از کربن وجود دارد، اما بهترین نوع کربن برای آکواریوم، از ذغال سنگ بیتموس است و نه پوسته ی نارگیل یا مواد دیگر.

همه چیز درباره ی فرانتوزا (ترجمه)

از چه دکوری باید استفاده کنم؟

به نظر من یک تانک با ظاهر طبیعی، زیبایی های ماهی را چند برابر می کند و در طولانی مدت برای چشم مناسب تر است. پس به فکر استفاده از اسباب بازی ها، شن های رنگارنگ و یا نور های غیر طبیعی نباشید.

از آنجا که فرانتوزا ها از آب های خیلی سخت و قلیایی می آیند، بهتر است که از چوب هایی که تانین اضافه می کنند و موجب اسیدی شدن آب می شوند، استفاده نکنید. اگرچه بسیاری از مردم فکر می کنند که این موارد مهم نیست و سلامت ماهی را به خطر می اندازند. فرانتوزا ها نیاز به مناطقی برای پنهان شدن دارند تا احساس امنیت کنند. صخره های بزرگ، لوله های پی وی سی، لوله های سرامیکی، و سایر اشیایی که لبه های تیز ندارند، برای این کار مناسب اند. زیرا فرانتوزا ها دوست دارند بدون ملاحظه و با سرعت به داخل غارشان بروند. بنابراین تخته سنگ ها انتخاب خوبی نیستند.

از چه نوع بستری باید استفاده کنم؟

بارها و بارها من تانک هایی را می بینم که چند اینچ شن یا ماسه در آن انباشته شده است. دلیل این کار چیست... من نمیدانم. طبیعت شن این است که فظولات را در خود نگه می دارد. هرچه شن بیشتر باشد، فضولات بیشتری نیز انباشته می شود. بجز در مواردی که فیلتر زیر شنی وجود داشته باشد، شن یا ماسه فقط برای دکور به کار می روند. به اندازه ای که بیشتر قسمت های شیشه ی کف پوشیده باشد کافی است. من در آکواریوم های خود هیچ گاه بیشتر از یک اینچ شن استفاده نمی کنم.

بستر تیره باعث می شود فرانتوزای زامبیا و فرانتوزای کنگو، به بهترین شکل خودشان را نشان دهند. زیرا رنگ آبی را در این ماهی بیرون می کشد. برای گونه های دیگر، بستر روشن و یا حتی سفید، کمک می کند که رنگ ماهی تیره به نظر نرسد و تضاد زیبای سیاه و سفید را حفظ می کند.

چه ماهی هایی را می توانم با فرانتوزا نگه دارم؟

ماهی های زیادی هستند که می توان آنها را با فرانتوزا در یک تانک گذاشت. اما در صورتی که فضا به اندازه ی کافی وجود داشته باشد. به یاد داشته باشید که فرانتوزا می تواند تا 10 اینچ هم رشد کند و طول نر های آن در برخی موارد از یک فوت هم تجاوز می کند!

بسیاری از مردم علاقه دارند که در تانک خود یک لجن خوار هم داشته باشند. این زمانی خوب است که سایز لجن خوار به اندازه ی بزرگترین فرانتوزای تانک باشد؛ چون نمی خواهیم یک روز از خواب بلند شویم و به این فکر کنیم که آخرین باری که لجن خوار را دیدیم کی بود؟!

برخی دیگر تمایل دارند که در تانک فرانتوزا، کف خوار هم داشته باشند. در این مورد لوچ دلقک یک انتخاب خوب است. این ماهی ها نوعی "تیغه ی ضامن دار" برای دفاع در بدن خود دارند. این تیغه ها هنگامی که فرانتوزا ها کمی احساس گرسنگی کنند خیلی به کار می آید.

هر ماهی دیگری که از یک رژیم غذایی سرشار از پروتئین لذت می برد، خیلی بزرگ نیست و به قدری هم کوچک نیست که فرانتوزا بتواند او را بخورد، هم تانکی خوبی محسوب می شود. دلفین آبی و در واقع اغلب سیکلیده های دریاچه ی مالاوی با فرانتوزا سازگاری خوبی دارند.

چند فرانتوزا می توانم در تانک خود نگه دارم؟

خب، سوال ساده ای است، اما جواب آسانی ندارد! تعداد فرانتوزایی که می توانید در یک تانک نگه دارید به سایز فرانتوزا های شما، فیلتراسیون شما، نگه داری تان از آکواریوم و میزان غذا دهی تان بستگی دارد.

با گفتن این موارد، چند نکته نیز وجود دارد که باید بدانید. ماهی ها رشد می کنند و فرانتوزای نر می تواند تا بیش از یک فوت بزرگ شود. به یاد داشته باشید هنگامی که می خواهید یک تانک دائمی برای آنها در نظر بگیرید، برای فقط یک فرانتوزا یک تانک 40 لیتری حداقل است. فقط به این خاطر که ماهی در یک تانک زنده است، دلیل بر سالم بودن او نیست. ماهی به فضا برای شنا نیاز دارد، حداقل این را در اختیارش بگذارید. آنها موجودات زنده ای هستند که فقط برای تفریح ما اینجا نیستند. با احترام با آنها رفتار کنید.

هر چه تراکم ماهی در یک تاک بیشتر باشد و هر چه به آنها بیشتر غذا دهید، فیلتراسیون بهتر و تعویض آب بیشتر مورد نیاز است. هیچ فیلتری نمی تواند جایگزین تعویض منظم آب شود. در یک تانک شلوغ، تعویض آب کم، میتواند آزار دهنده باشد، در حالی که ممکن است در یک تانک خلوت مناسب باشد.

در هنگام قطع برق ممکن است در یک تانک خلوت مشکلی پیش نیاید، اما تانک پر جمعیت با کمبود اکسیژن مواجه شود. این مورد را به یاد داشته باشید.

علاقمندانی نیز وجود دارند که در مورد تعداد ماهی های زیادی که در یک تانک نگه داشته اند به خود می بالند. از خود بپرسید: آیا من تانک آنها را دیده ام؟ آیا آنها توانسته اند بچه بگیرند؟ چقدر تجربه ی نگه داری از آکواریوم دارند؟ معمولا جواب ها نه، نه و نه چندان طولانی خواهد بود. از علاقمندانی تقلید کنید که با تجربه اند و تانک هایشان شرایط خوبی دارد. مطمئن شوید که آنها برای شما مناسب اند و نیاز های ماهی تان را برآورده می کنند.

ادامه دارد...


منبع: www.cichlid-forum.com
ترجمه: میلاد



PersianPet Forum - www.mypet.ir http://persianpet.org/forum/thread106601.html#ixzz24YmQVs2H 
Under Creative Commons License: Attribution 
Follow us: @persianpet on Twitter | mypersianpet on Facebook

نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید

151528335311282.png (72×72)15152833280752.png (72×72)151528332808193.png (200×200)151528335309921.png (200×200)151528332806911.png (200×200)


mofos