پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

10 خبر اخر سایت

◄ پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت
◄ مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده
◄ جرب در سگ ها
◄ غذای سگ، راهنمای جامع و کامل
◄ مشکلات پوستی در سگ‌ها
◄ تغذیه هاسکی
◄ گندخواری در سگ‌ها
◄ آیا سگ‌ها خواب می بینن؟
◄ سگ پیتبول
◄ خوشگل ترین نژاد های سگ و گربه!
◄ محبوب‌ترین نژادهای سگ و گربه آپارتمانی
◄ وسایل لازم برای نگهداری از سگ ها
◄ چه وسایلی برای بچه گربه نیاز داریم؟
◄ عقیم سازی در سگ و گربه ماده
◄ چطور از سگ خانگی خود در آپارتمان نگهداری کنیم؟
◄ هاسکی ها را بهتر بشناسید
◄ قند خون در سگ ها
◄ امسال با حیوان خانگی چه کنیم
◄ وایتکس برای سگ ها
◄ آیا می‌دانستید که گربه ها نیز سکسکه می‌کنند؟
◄ گربه‌ها در هنگام خواب
◄ بیا با هم بریم سفر اقا سگه !
◄ صدمات استخوانی در حیوانات خانگی
◄ از شیر گرفتن توله­ ها
◄ گربه نژاد هیمالین
◄ گربه سیامی
◄ اسفینکس
◄ گربه نژاد بریتیش موکوتاه
◄ ورزش در گربه ها
◄ تغذیه سگ و گربه
بعدی 1 قبلی

نمایش متن مقالات

فروشگاه  پت شاپ

مسمومیت آمونیاک (ترجمه) در ماهی ها

 

 

مسمومیت آمونیاک (ترجمه) در ماهی ها
نام: مسمومیت آمونیاک
نوع بیماری: محیطی
علت: آمونیاک (NH3)

تشریح
مسمومیت آمونیاک یکی از شایع ترین علل مرگ و میر ماهی های آکواریومی است. اغلب هنگامی اتفاق می افتد که تانک به تازگی راه اندازی شده است. اگرچه می تواند هنگامی که تعداد زیادی ماهی به یکباره به آکواریوم اضافه می شوند، هنگامی که فیلتر از کار می افتد و یا زمانی که کلونی های باکتری به دلیل استفاده از دارو ها و یا تغییرات ناگهانی شرایط آب از بین می روند نیز اتفاق بیفتد.
بدترین فاکتور در مسمومیت آمونیاک این است که افزایش سطح آمونیاک با چشم دیده نمی شود. اگرچه آثار ثانویه ی آن قابل رویت اند، اما در بسیاری از موارد به درستی تشخیص داده نمی شوند و یا حتی به طور کلی نادیده گرفته می شوند. تست کردن منظم آب و یادگیری علائم و نشانه های مسمومیت آمونیاک، از راه های مقابله با این قاتل نامرئی آکواریوم است.

نشانه ها
ماهی با دهان باز برای تنفس در سطح آب دم میزند.
آبشش های بنفش یا قرمز
بی حالی ماهی
از دست دادن اشتها
ماهی در کف تانک دراز می کشد.
خطوط قرمز بر روی باله و یا بدن ماهی

مسمومیت آمونیاک می تواند ناگهانی و یا در طول یک بازه ی چند روزه اتفاق بیفتد. در ابتدا ممکن است ماهی در حالی که برای تنفس اکسیژن به سطح آب آمده است مشاهده شود. آبشش ها قرمز یا بنفش می شوند و ممکن است اینگونه به نظر برسد که در حال خونریزی اند. ماهی اشتهای خود را از دست می دهد و بی حال و بی حال تر می شود. در بعضی از موارد، ماهی ممکن است در حالی مشاهده شود که با باله های به هم چسبیده در کف تانک دراز کشیده است.
چنانچه خسارت های ناشی از مسمومیت آمونیاک ادامه پیدا کند، بافت ها نیز آسیب خواهند دید و خطوط قرمزی که بر روی باله و یا بدن ماهی به وجود می آیند، گواهی بر این ادعا خواهد بود. آسیب های داخلی به مغز، ارگان ها و سیستم عصبی مرکزی وارد می شود. ماهی شروع به خونریزی داخلی و خارجی می کند و سر انجام خواهد مرد.

مسمومیت آمونیاک (ترجمه) در ماهی ها

درمان
اسیدیته (pH) آب را به زیر 7.0 برسانید.
25 تا 50 درصد از آب را تعویض کنید.
از دارو های مخصوص خنثی کردن آمونیاک استفاده کنید.
غذا دادن را قطع کنید یا کاهش دهید.

اگر سطح آمونیاک نشان داده شده با یک تست کیت استاندارد، بالای 1 ppm باشد، بلافاصله درمان را شروع کنید. کاهش pH و تعویض 50 درصد آب، تسکینی فوری خواهند بود (توجه داشته باشید از آب استفاده کنید که با آب آکواریومتان هم دما باشد). برای رساندن pH آب به زیر 1 ppm، ممکن است مجبور شوید در یک مدت زمانی کوتاه، چندین بار آب آکواریوم را تعویض کنید.
اگر اوضاع ماهی ها وخیم است، توصیه می شود که از دارو های شیمیایی برای خنثی کردن آمونیاک استفاده کنید. تغذیه باید محدود شود تا پسماند ها در آب کاهش یابند. در مواردی که سطح آمونیاک بسیار بالاست، غذادهی باید برای چند روز متوقف شود. تا زمانی که سطح آمونیاک و نیتریت آب صفر نشده است، نباید ماهی جدیدی را به تانک اضافه کرد.
چون سمیت آمونیاک به pH آب مرتبط است، سنجش همزمان سطح آنها در آب ضروری است. هنگامی که میزان pH آب به بالای 7.0 برسد، سمیت آمونیاک به طور فزاینده ای بیشتر می شود.
در سطح 1.0 ppm یا 1 mg/l ماهی ها تحت استرس اند، اگرچه ممکن است اوضاع آنها وخیم به نظر نرسد. سطوح کمتر از این نیز می تواند کشنده باشد، در صورتی که ماهی برای مدت چند روز به طور مستمر در معرض آن قرار بگیرد. به همین دلیل تا زمانی که سطح آمونیاک به صفر می رسد، ادامه ی درمان و تست روزانه ی آب ضروری است. چنانچه سطح آمونیاک برای مدت طولانی بالا باشد، مردن ماهی ها حتی پس از رسیدن آمونیاک به صفر به هیچ وجه غیر عادی نیست.

مسمومیت آمونیاک (ترجمه) در ماهی ها 

پیشگیری
در تکمیل تانک های جدید عجله نکنید.
به مقدار کم غذا دهی کنید و غذا های خورده نشده را سیفون کنید.
آب را به طور منظم سیفون کنید.
تست کردن آب را به طور منظم انجام دهید تا قبل از اینکه دیر شود به مشکلات پی ببرید.

کلید جلوگیری از مرگ ماهی بر اثر مسمومیت آمونیاک این است که از افزایش آمونیاک پیشگیری کنید. هنگام راه اندازی یک تانک جدید، تنها دو ماهی به تانک اضافه کنید و افزایش تعداد ماهی ها را به بعد از طی شدن سیکل ازت موکول کنید. حتی در تانک هایی که سیکل آنها طی شده است نیز در هر دوره بیش از دو ماهی اضافه نکنید و از شلوغ کردن بیش از حد آکواریوم بپرهیزید.
به مقدار کم غذا دهی کنید و غذا های خورده نشده پس از 5 دقیقه را از آب خارج کنید. تانک را به صورت هفتگی تمیز کنید و گیاهان مرده و دیگر پسماند ها را از آب خارج کنید. هر هفته بخشی از آب را تعویض کنید، خصوصا در تانک های کوچک شلوغ. برای اینکه بتوانید قبل از جدی شدن مشکل تانک از آن پیشگیری کنید، در هر ماه حداقل دو بار تست آمونیاک را انجام دهید.
هرگاه که ماهی مریض به نظر رسید، برای جلو گیری از مسمومیت آمونیاک، آب را تست کنید. هنگامی که فیلتر از کار می افتد، پس از 24 ساعت آب را تست کنید تا مطمئن شوید که باکتری هایی که پسماند ها را تجزیه می کنند تحت تاثیر قرار نگرفته اند.

منبع: freshaquarium.about.com
ترجمه: میلادPersianPet Forum - www.mypet.ir 
http://persianpet.org/forum/thread105514.html#ixzz23PmNuSoX 
Under Creative Commons License: 
Attribution 
Follow us: 
@persianpet on Twitter | mypersianpet on Facebook

نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید
کاربران با این تگها این مقاله را پیدا کرده اند :

151528335311282.png (72×72)15152833280752.png (72×72)151528332808193.png (200×200)151528335309921.png (200×200)151528332806911.png (200×200)


mofos