این ماهیان زیبای کوچک جزمعروفترین باربها به حساب می ایند.رنگ بارب های چری میتواند به قرمز پررنگ نیز ارتقاع یابد.این رنگ در دوران تخم ریزی در نر ها تبدیل به قرمز روشن میشود.باربهای چری وحشی از باربهایی که در اسارت تکثیر شده اند پر رنگ تر هستند..

به عنوان یک بارب مناسب برای مبتندی ها پیشنهاد میشود.بارب های چری به طور کل صلح جو هستند ماهی هایی دوست داشتنی هستند که برای اکواریوم های گروهی بسیار مناسبند.انها به گوشه گیری تمایل دارند و ممکن است دیگر ماهی ها موجب استرس وارد کردن به انها شوند گاهی اوقات حتی با هم جنس های خود نیز این رفتار را نشان میدهند.بهترین هم تانکی برای انها گروه کوچکی از هم جنس های خود و و دیگر ماهی های کوچک است.
باربهای چری عموما خجالتی هستند و در مکانهای مخفی اکواریوم قرار میگیرند .تانکی با گیاهان انبوه وگیاهان شناور روی اب که انها می توانند خود را ما بین انها مخفی کنند به اضافه ی مخفی گاهها و مکانهایی برای شنا بهترین مکان زندگی برای انهاست.
پراکنش
بارب های چری توسط deraniyagala در سال1929 شناسایی شدند.در اسیا انها در جریان های ارام و رودخانه های در کلانی تا گودال های ابی نیلوالا سریلانکا یافت میشوند.انهامکانهایی با جریان کند اب را ترجیح میدهند ابهای کم عمق با بسیرگل الود و گیاهان انبوه
وضعیت
بارب های چری در لیست قرمز IUCN دارای وضعیت LR-cd قرار داند که به معنی این است که در معرض خطر نیستند اما باید ازانها حمایت شود .
توضحیات
بارب های چری دارای بدن نقره ای رنگ مایل به قرمز و قهوه ای هستند .همانگونه که نام انها تداعی میکند(بارب گیلاسی) بارب های چری میتوانند دارای رنگ قرمز گیلاسی باشند.این رنگ در طول دوره ی تخم ریزی پررنگ تر میشود و نر ها به رنگ قرمز روشن درمی ایند یک خط مشکی افقی از ابتدای دهان تا دم انها دربدنشان وجود دارد .
نگهداری و تغذیه
از امجا که انها همه چیز خواراند بارب های چری هم نوع غذایی را از غذاهای زنده و تازه گرفته تا غذاهای پولکی همه چیز را میخورند.برای برقراری تعدل غذایی انها به طور روزانه از غذاهای پولکی با کیفیت استفاده کنید .از میگو (به طور تازه و یا خشک) و کرم خونی نیز میتوان برایتغذیه انها استفاده کرد .
اکواریومی با گیاهان انبوه و گیاهان شناور روی اب برای این ماهی بسیار مناسب است
اندازه
این ماهی ها تا 2 اینچ (5 سانتی متر) رشد میکنند.
رفتارهای اجتماعی
انها ماهیان مناسبی برای اکواریوم های گروهی هستند اما اندکی خجالتیند .از این رو باید انها را با هم تانکی های کوچک تر از خودشان نگهداری کرد .انها در اکواریوم بسیار پرجنب و جوش و با مزه هستند.انها دراکواریوم های پرگیاه با اعتماد به نفس تر و اجتماعی تر هستند.
تفاوت نرو ماده
تشخیص ان در جوانی مشکل است اما با بزرگ شدنشان نر ها به پر رنگ تر میشوند و ماده ها کوچک و کمرنگ تراند.نرها در فصل جفتگیری به رنگ قرمز درخشان در می ایند.
مکان قرار گیری در تانک
این ماهی ها در تمام قسمت های اکواریوم دیده میشوند.انها بسیار علاقمندند که در میان گیاهان پنهان شوند
شرایط مناسب اب

سختی اب 2-18dgh
Ph 6.5 تا 7
دما 23 تا 26 درجه سلسیوس
تکثیر
بارب های چری تخم گذار هستند در هنگام تخم ریزی ماده ها در هر بار 1 تا 3 تخم میگذارند تا این تعداد به 300 عدد برسد

باربهای چری به طور معمول در همه جا یافت میشوند
برگردان ایرانشاه