گورامی کوتوله~Flame Dwarf Gourami
محمد رسولی نژاد
mohammad.r224 at gmail dot com
Resigzed Image Click this bar to view the full image.

نام عمومی: گورامی کوتوله – Flame Dwarf Gourami
خانواده: Osphronemidae
اسامی دیگر: Blushing Gourami ~ Red Fire Dwarf ~ Blood Red Dwarf ~ Neon Red Dwarf
منشآ ( زادگاه): در آبراه ها و شالیزار های مناطق گرمسیری شرق دور شامل نواحی هند، غرب بنگال ، آسام و بنگلادش. این ماهیان عموما در مناطقی زندگی می کنند که دارای پوشش گیاهی خوبی باشد، مانند مناطق مرطوب رودخانه گنگز( Gangs River) ، جومنا ( Jumna) ، براماپوترا ( Bramaputra) و رودخانه بارام ( Baram River) در برنئو ( Borneo).
اندازه بالغین: به طور معمول در داخل آکواریوم به طول 5 سانتی متر می رسند ولی نرها می توانند کمی بزرگتر شده و به طول 6 سانتی متر هم برسند.
منطقه جایگیری در تانک: در تمام سطوح آب شنا می کند ، اما بیشتر در سطوح بالایی و میانه آب به شنا کردن می پردازد.
حرارت مناسب: 24 تا 28 درجه سانتی گراد
اسیدیته آب: 6 تا 8
سختی آب:dH ْ19-5
خلق و خو: ماهی ای اجتماعی و ترسوست. این ماهی را می توانید همراه با ماهیان آرام دیگر نگهداری کنید.
حداقل اندازه تانک: هر ماهی به 20 لیتر معادل 5 گالن آب نیاز دارد.
تغذیه: از آنجایی که همه چیز خوار است، معمولا انواعی از غذاها مانند غذاهای زنده ، پلت شده و پولکی را می خورد. برای ایجاد یک بالانس غذایی خوب به این ماهیان یک غذای پایه با کیفیت مانند لوفاک و یا پولکی بدهید و آن را با غذاهایی مانند کرم سفید، کرم خونی و میگوی آب شور غنی کنید. از قرص جلبک هم می توانید استفاده کنید.
سطح مراقبت: این نوع از گورامی ها ماهیان مقاومی هستند. اگرچه که اندام لابیرنت در این ماهیان موجب می شود تا در مواقع کمبود اکسیژن زنده بمانند ، اما این تصور که آن ها کاملا به تغییرات آب مقاومند غلط است. این ماهی همانند ماهیان دیگر به دلیل وجود سموم در آب صدمه می بینند.
توصیه می شود هر هفته 25 درصد از آب آکواریوم را تعویض کنید. همچنین بهتر است آکواریوم از نور کافی برخوردار باشد و فضای مناسبی جهت پنهان شدن ماهیان فراهم گردد. بهتر است آکواریوم شما دارای پوشش گیاهی متراکم و گیاهان شناور باشد.
تشخیص جنسیت: دارف گورامی نر خوش رنگ تر بوده و یک باله پشتی تیز هم دارد. همچنین شکم نرها از ماده ها کوچکتر است. ماده ها کم رنگ تر هستند. ماهی نر و ماده این گونه معمولا با هم در آکواریوم شنا می کنند.