لوچ آبی~ Blue Loach
محمد رسولی نژاد
Mohammad.R224 [ at ] GMail [ dot ] com

Resigzed Image Click this bar to view the full image.

نام علمی: Yasuhikotakia modesta
نام عمومی: لوچ آبی ، بوتیک
خانواده: Cobitidae
منشا ( زادگاه ):
لوچ آبی در شمال شرقی هند ، تایلند ، ویتنام و مالزی یافت می شود. این ماهی در رودخانه های بزرگ با بستر گل آلود و مزارع و زمین هایی که دچار سیلاب شده اند یافت می شود.
دمای مطلوب:
29-25 درجه سانتی گراد
سختی آب:
آب های نرم و متوسط ( سختی بیش از 15 ̊dh)
اسیدیته:
8 – 6/5


اندازه ماهی:
لوچ آبی در آکواریوم در حدود 23 سانتی متر رشد می کند و در طبیعت به 30 سانتی متر می رسد.
حداقل اندازه تانک:
ماهیان کوچک به 170 تا 208 لیتر آب و ماهیان بزرگتر به بیش از 264 لیتر آب نیاز دارند.
محل جایگیری در آکواریوم:
اغلب در کف آکواریوم جای می گیرند اما گهگاهی در میانه آب نیز به شنا کردن می پردازند.
خلق و خو:
با وجود اینکه ممکن است لوچ آبی در آکواریوم نسبت به همسایگان خود مهاجم دیده شود ، ماهی هایی ترسو هستند و شب ها به فعالیت می پردازند. بهتر است از آن در آکواریوم هایی اجتماعی همراه با ماهیان بزرگ و نیمه مهاجم نگهداری کنیم. لوچ آبی را در دسته های حداقل 4 تایی نگهداری کنید تا کمتر به سایر ماهیان موجود در آکواریوم حمله کنند. مناسب ترین ماهیانی که می توانیم همراه با لوچ آبی نگهداری کنیم گورامی ها ، بارب ها ، سیچلایدهای نیمه مهاجم و انواع دیگری از لوچ ها هستند. از نگهداری آن با ماهی های کوچکتر و ماهی های باله بلند مانند آنجل خودداری کنید.
تغذیه و مراقبت:
از آنجایی که لوچ آبی همه چیز خوار است انواعی از غذاهای زنده ، پلت ها ، پولکی ها و جلبک ها را می خورد. این ماهی به غذاهای منجمد علاقه نشان می دهد. برای ایجاد بالانس غذایی خوب برای این ماهی ، هر روز به آن از یک پولکی با کیفیت و یا غذاهایی که به صورت قرص هستند بدهید. می توانید به آنها لارو پشه و آرتمیا ( چه زنده و چه منجمد ) ، کرم توبیفکس ، دافنی و برخی از غذاهای گیاهی مانند قرص جلبک بدهید. لوچ آبی حلزون خوار است و برای کنترل حلزون هم می توانید از این ماهی استفاده کنید.این ماهی در آکواریوم بزرگی که دارای پوشش گیاهی و مکان هایی مناسب برای مخفی شدن مانند صخره ها ، غار ها و ریشه ها باشد به خوبی زیست می کند. هر هفته 10 % از آب تانک این ماهی را تعویض کنید.از آنجایی که لوچ آبی در میان سنگ ها به جستجو می پردازد ، لذا باید توجه شود که سنگ های موجود در بستر آکواریوم دارای لبه های تیز نباشند تا موجب صدمه این ماهی بسیار زیبا نشوند. در آکواریوم لوچ آبی باید از گیاهان سخت و مقاوم استفاده نمایید و سعی کنید ریشه ی این گیاهان را بپوشانید. از استحکام دکورهای موجود در آکواریوم اطمینان حاصل کنید تا از افتادن آنها بر روی ماهی جلوگیری شود.بهترین مکان برای مخفی شدن این ماهی تیوپ های پلاستیکی است. برای جلوگیری از پرش ماهی به بیرون از آکواریوم، درپوش تانک خود را برندارید.
تشخیص جنسیت:
ماهی های نر بالغ ، از ماده ها کوچکتر و باریکتر هستند.
تولید مثل:
هنوز لوچ آبی در آکواریوم و به طور تجاری تکثیر نشده است.گاهی اوقات این ماهی را با رنگ های صورتی ، سبز ، زرد ، نارنجی ، ارغوانی و آبی مایل به خاکستری رنگ آمیزی می کنند. رنگ را در زیر پوست این ماهی تزریق می کنند و پس از چند ماه محو می شود. اغلب ماهی هایی که رنگ آمیزی می شوند دارای مشکلات جسمی هستند و زود می میرند. توصیه می شود که از خرید اینگونه ماهیان خودداری کنید.
لوچ آبی دارای دو مشخصه بسیار جالب است. یکی حلزون خواری آن است که به همین دلیل می توانیم از آن برای کنترل حلزون ها استفاده کنیم و مشخصه جالب دیگر روده این ماهی می باشدکه می تواند به عنوان یک اندام تنفسی عمل کند و به ماهی اجازه می دهد که از سطح آب به طور مستقیم نسبت به جذب اکسیژن از اتمسفر اقدام کند. این ماهی صدایی مانند صدای کلیک موس ایجاد می کند که قابل شنیدن است.