شیردال (Griffin) (ترجمه)


شیردال (یونانی : γρύφων, grýphōn, or γρύπων, grýpōnلاتین : gryphus ) موجودی افسانه ای با بدن شیر و سر و بالهای عقاب می باشد ، همانطور که از قدیم گفته شده شیر پادشاه جانوران و عقاب پادشاه پرندگان است،عقیده بر این که شیردال موجودی ویژه و قدرتمند و با شکوه است ، و همچنین به او پادشاه کل موجودات گفته میشود.شیردال به عنوان محافظ گنجها و اموال گرانبها شناخته شده است.آدرین شهردار (Adrienne Mayor ) فرهنگنامه عامه کلاسیک میگوید : شیردال تصور غلطی است از زمان باستان از بقایای فسیل Protoceratops که در معادن طلا در کوههای آلتای در شهر سَکائستان (Scythia) در جنوب شرقی قزاقستان فعلی و یا همان مغولستان یافت شده است.در دوران باستان شیردال را نماد قدرت الهی و نگهبان الهی می پنداشتند.

شیردال (Griffin) (ترجمه)

ظاهر

در هنر و افسانه شیردال در یونان باستان بسیار رایج بوده و شواهدی از شیردال در هنر باستان مصر و پارس که مربوط به 3300 سال قبل از میلاد مسیح هست وجود دارد، در بیشتر مجسمه ها شیردال با پنجه های عقاب ترسیم شدند با اینکه در بعضی از مجسمه های قدیمی بدن شیر داره ،اونها عموما پاهای شیر را دارند.سری مانند عقاب با گوشهایی برجسته دارد،بعضی وقتها هم به شکل گوش های شیر ترسیم شده،اما معمولا دراز هستند (مثل گوش های اسب)، و بعضی جاها پردار نمایش داده شده است.قدیمیترین تصویر شیردال در قرن 15 قبل از میلاد در نقاشی های دیواری مقر پادشاهی در قصر کنوسوس در عصر برنز وجود دارد که توسط آقای "آرتور اوانس"بازسازی شده. این نقاشی ها ادامه داشت به عنوان یک دکوره مورد علاقه در دوران باستان و هنر یونان باستان.در آسیای مرکزی شیردال بوجود آمد تقریبا 1000 سال بعد از عصر برنز در جزیره "کرت" در 5 – 4 قرن قبل از میلاد احتمالا شروع شده از هخامنشیان.. 
شیردال (Griffin) (ترجمه)

هخامنشیان شیردال رو به عنوان یک محافظ در مقابل شیاطین و افسون گری و دسیسه باور داشتند. در دوره های جدیدتر به آن شیر- شیردال (lion-griffin) می گفتند.

شیردال (Griffin) (ترجمه)

شیردال پیزا یک مجسمه بزرگ برنزی است که در پیزا در شهر ایتالیا از قرون وسطی وجود دارد.هرچند شیردال منشاء اسلامی دارد . ولی این بزرگترین مجسمه شناخته شده از زمان قرون وسطایی است که 1.08 متر بلندی دارد و در قرن 11هم میلادی در اسپانیای اسلامی ساخته شده است.در حال حاضر این مجسمه در موزه (dell'Opera) در پیزای ایتالیا قرار دارد.

شیردال (Griffin) (ترجمه)

افسانه ها و روایات
شیردال نه تنها در زندگی بیش از یک جفت انتخاب نمی کند بلکه در صورت مرگ جفتش تنها به زندگی ادامه می دهد به این ترتیب شیردال نماد دیدگاههای کلیسا درباره ازدواج مجدد شد.هیپوگیریف موجودی افسانه ای است که گفته میشود از جفت گیری شیردال و مادیان بوجود می آید.از آنجایی که هیپیگیریف حاصل جفت گیری دو موجود است که یکی در زمین و دیگری در آسمان می زیت، در مسیحیت به نماد عیسی مسیح بدل شده است که هم جنبه انسانی داشت و هم جنبه الهی.کما آنکه در بعضی از کلیسا ها میشود مجسمه های هیپوگیریف را دید.
در لغتنامه نوین نشان های خانوادگی نوشته (Stephen Friar) آمده است که چنگال شیردال خواص دارویی دارد و با پر آن میتوان نابینایی را شفا داد.جام های ساخته شده از چنگال و تخم شیردال (که در واقع از شاخ بز کوهی و تخم شترمرغ درست می شدند) در بسیاری از کاخ ها و قصرهای کشورهای اروپایی با ارزش شمرده می شدند.

شیردال (Griffin) (ترجمه)

با مطرح شدن جمهوری جنوا به عنوان یکی از قدرت های برتر در عرصه دریانوردی در قرون وسطی شیردال به نشان دولتی آن کشور اضافه شد.
با رسیدن به قرن 12 میلادی شکل ظاهری گریفین تثبیت شده بود " تمام اعضای بدن به مانند شیر و بالها و سرش به مانند عقاب " .هنوز مشخص نشده است که اعضای جلویی بدن شیردال متعلق به عقاب یا شیر است.گرچه برداشتی که از توضیحات میشود به شیر نزدیکتر است ولی تصویری که در کنار توضیحات آمده گنگ و مبهم است.

شیردال (Griffin) (ترجمه)ترجمه : M.B
منبع : en.wikipedia.org/wiki/Griffin