بیماری کلیوی پیشرفته در گربه (ترجمه)

یکی از بیماری های رایج پزشکی که در گربه ها یافت شده است بیماری کلیوی پیشرفته است. گربه ای که نارسایی کلیه دارد میتواند برای سالهای بسیاری زنده بماند، اما این بیماری معمولا قابل درمان نیست و در نهایت منجر به مرگ می شود.
اگرچه بیماری کلیوی در هر سنی از گربه میتواند تاثیرگذار باشد اما گربه های مسن تر و گربه هایی که با مشکل چاقی روبرو هستند به طور کلی در معرض خطر بالاتری از ابتلا به این بیماری هستند.
بیماری کلیوی در گربه

عملکرد عادی کلیه ها با دفع زوائد از خون و انتقال آن ها به ادرار صورت می گیرد. کلیه های سالم حجم زیادی از زوائد را به مقدار بسیار کمی از ادرار انتقال می دهند و این باعث غلظت ادرار می شود.


زمانی که کلیه ها شروع به ابتلا به بیماری می کنند، این ضعف باعث میشود دفع زوائد از خون ضعیف تر شود و غلظت ادرار کمتر می شود. از آنجا که زوائد کمتر وارد ادرار می شوند در نتیجه ادرار حاوی مواد سمی کمتری می شود. در نتیجه به منظور ادامه ی دفع مقادیر کافی زوائد نیاز به تولید ادرار بیشتری است. در این صورت گربه مکررا ادرار خواهد کرد و در نتیجه برای جلوگیری از کم آبی بدن فوق العاده تشنه خواهد شد. در این هنگام که عملکرد کلیه ها ضعیف تر شده، خون سمی میشود و این وضعیت منجر به احساس عمومی بیماری میشود.
علائم

وقتی که گربه در حال تحمل بیماری کلیوی است، تمام یا بسیاری از علائم شایع این بیماری ظاهر می شود.

علاوه بر تکرر ادرار، شما ممکن است متوجه دفع ادرار خارج از جعبه خاک گربه شوید.

تشنگی افزایش خواهد یافت در حالی که اشتها کم می شود که منجر به کاهش وزن می شود.

از فعالیت گربه بسیار کاسته می شود و موها سست میشوند.

بیماری کلیوی پیشرفته در گربه ها منجر به علایم شدیدی مثل استفراغ، اسهال، بوی بد نفس و دهان یا ایجاد زخم در زبان و کاهش درجه حرارت بدن می شود.

درمان

هدف درمان بیماری کلیوی بازگرداندن حداقل برخی از قابلیت ها به کلیه های گربه است. هنگامی که کلیه ها به نارسایی میرسند موفقیت به حداقل میرسد و یا موقتی است.


با این حال، اولین روند در طول درمان تلاش برای راه اندازی مجدد کلیه ها با تزریق مایعات است. در موارد موفق، عملکرد کلیه ها برای ماه ها و سالها باقی می ماند. البته این امکان وجود دارد که این فرایند درمان موثر واقع نشود و عملکرد کلیه ها بعد از درمان متوقف شود و یا کلیه ها هرگز عملکرد سالم خود را بدست نیاورند.

مدیریت بیماری کلیوی در گربه

از آنجا که درمانی برای نارسایی کلیه وجود ندارد ، مدیریت صحیح این بیماری مهم است. حتی اگر گربه شما پاسخ خوبی به درمان میدهد، کلیه ها هنوز آسیب دیده و ضعیف هستند. اجرای تغییرات مختلف رژیم غذایی و مکمل های تغذیه ای بهبودی عمومیرا در پی خواهد داشت و احتمالا با فراهم کردن طول عمر بیشتر به گربه کمک خواهد کرد و بدین منظور توصیه های زیر بسیار کارآمد خواهند بود:


- استفاده از رژیم غذایی کم پروتئین، تحقیق در مورد انواع گوناگون غذای گربه برای یافتن غذایی که بهترین ارزش تغذیه ای ممکن را داراست.


- استفاده از مکمل پتاسیم. سطوح عالی پتاسیم به عملکرد کلیه ها و جایگزینی مواد مغذی مهم که به علت بیماری از دست رفته اند کمک میکند.


- ممکن است تزریق زیرپوستی مایعات در خانه ضروری باشد.


- همچنین ممکن است داروهایی برای کنترل فشار خون، فسفات، اسید معده، تحریک اشتها، تحریک گلبول های قرمز خون و تنظیم دیگر مواد متعدد معدنی مهم و سطح ویتامین تجویز شود.

ترجمه: خاله ی شانی