پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

10 خبر اخر سایت

◄ پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت
◄ مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده
◄ جرب در سگ ها
◄ غذای سگ، راهنمای جامع و کامل
◄ مشکلات پوستی در سگ‌ها
◄ تغذیه هاسکی
◄ گندخواری در سگ‌ها
◄ آیا سگ‌ها خواب می بینن؟
◄ سگ پیتبول
◄ خوشگل ترین نژاد های سگ و گربه!
◄ محبوب‌ترین نژادهای سگ و گربه آپارتمانی
◄ وسایل لازم برای نگهداری از سگ ها
◄ چه وسایلی برای بچه گربه نیاز داریم؟
◄ عقیم سازی در سگ و گربه ماده
◄ چطور از سگ خانگی خود در آپارتمان نگهداری کنیم؟
◄ هاسکی ها را بهتر بشناسید
◄ قند خون در سگ ها
◄ امسال با حیوان خانگی چه کنیم
◄ وایتکس برای سگ ها
◄ آیا می‌دانستید که گربه ها نیز سکسکه می‌کنند؟
◄ گربه‌ها در هنگام خواب
◄ بیا با هم بریم سفر اقا سگه !
◄ صدمات استخوانی در حیوانات خانگی
◄ از شیر گرفتن توله­ ها
◄ گربه نژاد هیمالین
◄ گربه سیامی
◄ اسفینکس
◄ گربه نژاد بریتیش موکوتاه
◄ ورزش در گربه ها
◄ تغذیه سگ و گربه
بعدی 1 قبلی

نمایش متن مقالات

فروشگاه  پت شاپ

نگهداری از رتیل زانو قرمز مکزیکی (Mexican Red Knee Tarantula) (Brachypelma Smithi

رتیل

 

 

نام علمی : Brachypelma Smithi

 

 

توصیف

 

رتیل های زانو قرمز مکزیکی (Brachypelma Smithi) دارای رنگ سیاه و قهوه ای تیره غالب با پاهای قهوه ای روشن و زانوهایی به رنگ مشخص نارنجی متمایل به قرمز براق هستند. شکم آنها در میان موهای پرزمانند قهوه ای و خاکستری رنگ پوشانده شده است.
 

 

 

اندازه

 

این رتیل ها میتوانند فاصله ای معادل ۱۷ سانتی متر بین دو پای خود داشته باشند.

 

 

 

طول عمر

 

طول عمر بیش از ۲۵ سال برای ماده ها به هیچ عنوان غیر عادی نیست در حالی که از سوی دیگر نرها بین ۳ الی ۶ سال عمر میکنند.

 

 

رطیل زانو قرمز مکزیکی

 

 

اصالت

 

مناطق «سیرا مادره اوکسیدنتال» (Sierra Madre Occidental) و «سیرا مادره دل سور» (Sierra Madre del Sur) در کشور مکزیک

 

 

 

محل سکونت

 

یک قفس با طول ۳ برابر اندازه فاصله بین پاهای این رتیل، و عرضی معادل با ۲ برابر فاصله پاهای رتیل میتواند محفظه ای حداقل اندازه مناسب برای زندگی این عنکبوت ها باشد. آنها گونه ای زمینی (terrestrial) و حفار هستند که بیش از ارتفاع محفظه، به عمق بستر نیاز دارند تا بتوانند در آن حفاری کنند. اطمینان حاصل کنید که در محفظه به خوبی محکم شده و امکان هرگونه فرار از این حیوان گرفته شده باشد.
 

 

عنکبوت

 

 

خلق و خو

 

زمانی که صحبت از خلق و خو در میان باشد، رتیل های زانو قرمز یکی از بهترین گونه ها برای نگهداری هستند. آنها نه تنها به ندرت گاز میگیرند بلکه فرار کردن و پرتاب کردن موهای سوزش دار (نیش دار) شکم نیز بسیار کم در خصوص آنها مشاهده میشود. حتما صورت خود را از آنها دور نگه دارید زیرا اصابت کردن موهای سوزش دار آنها با صورت، به هیچ عنوان دلچسب نیست. آنها گونه ای دست آموز و رام هستند اما ممکن است گاهی اوقات، اندکی چموش باشند. احتمال گاز گرفته شدن توسط این رتیل ها بسیار اندک است اما در صورتی که آنها را فشار دهید توانایی این کار را دارند.

 

 

رطیل زانو قرمز

 

 

محفظه محل زندگی (ویواریوم)

 

حقیقتا تنها چیزهایی که برای نگهداری از این عنکبوت های زیبا نیاز دارید یک محل برای مخفی شدن و یک ظرف آب است. ظرف آب باید در داخل بستر قرار گرفته و لبه های آن اندکی بالاتر از بستر باشد. آنها به یک مخفیگاه بر روی سطح نیز نیاز دارند که اندکی در بستر فرو رفته باشد و شما تقریبا میتوانید از هر چیزی به عنوان مخفیگاه برای آنها استفاده کنید. توصیه ما این است که از پوست نارگیل، چوب پنبه یا گلدان برای این منظور استفاده کنید که گزینه هایی مناسب و در عین حال، ارزان قیمت هستند. هر وسیله دیگری برای دکور و چیدمان استفاده کنید به خودتان بستگی خواهد داشت و البته گیاهان مصنوعی میتوانند ظاهر زیبایی به ویواریوم بدهند.

 

از قرار دادن اسفنج در ظرف آب خودداری کنید زیرا عملا نیازی به آن نیست و همچنین به محلی برای تجمع و تکثیر باکتری و سایر عوامل بیماری زا تبدیل خواهد شد.
 

 

رطیل زانو قرمز

 

 

بستر

 

آماده کردن بستر مناسب برای این گونه رتیل نسبتا ساده است البته گزینه های نسبتا کمی برای این کار در دسترس شما قرار دارد. آنها یک بستر شنی که به نسبت مساوی از «پیت ماس» (peat moss) و شن تشکیل شده باشد را ترجیح میدهند. (خاک گلدان هم میتواند به جای خزه پیت ماس استفاده شود.) به عنوان جایگزین میتوانید از ترکیبی به نسبت ۵۰3020 به ترتیب از پیت ماس / خاک گلدان / شن و پوست درختان استفاده کنید. فیبر پوست نارگیل نیز میتواند به جای پیت ماس یا خاک گلدان مورد استفاده قرار گیرد.

 

عمق بستر باید نیمی از ارتفاع ویواریوم باشد تا فضای کافی برای حفر کردن در اختیار رتیل قرار داشته باشد و عنکبوت بتواند به راحتی در آن حرکت کرده و به راحتی از آن خارج شود.

 

صرف نظر از نوع بستری که استفاده میکنید باید مطمئن شوید که بستر مورد استفاده شما عاری از هرگونه ماده شیمیایی باشد.

 

 

 

عنکبوت

 

 

رطوبت

 

رطوبت بالایی برای این نوع از رتیل ها مورد نیاز نیست و آنها در محیطی با رطوبت ۶۵ الی ۷۵ % شرایط کاملا مساعدی خواهند داشت گرچه نباید اجازه دهید که رطوبت ویواریوم از ۵۵ % کمتر شود. داشتن یک ظرف آب در تمام مدت میتواند به تامین رطوبت مورد نیاز تا حد زیادی کمک کند. همچنین اندکی مرطوب کردن بستر (یا استفاده از خزه اسفاگنوم) که گهگاهی انجام شود معمولا مورد نیاز خواهد بود. البته باید دقت کنید که بستر فقط اندکی مرطوب شده و به هیچ عنوان خیس و نم دار نباشد.

 

یک رطوبت سنج دیجیتال کمک زیادی در کنترل رطوبت ویواریوم به شما خواهد کرد. این دستگاه را میتوانید از فروشگاه های لوازم حیوانات خانگی تهیه کنید.

 

 

 

دما

 

دمای ویواریوم باید همیشه به طور ثابت بین ۲۴ الی ۲۷ درجه سانتیگراد باشد. برای تامین این دما میتوانید از پدهای حرارتی مخصوص در قسمت بیرونی محفظه بهره بگیرید. استفاده از یک ترموستات میتواند به شما کمک کند که دما در محدوده مشخصی باقی بماند و بدین شکل بهترین شرایط دمایی برای رتیل شما فراهم خواهد بود. این ترموستات ها را نیز میتوانید از با قیمتی نسبتا ارزان خریداری کنید. قرار دادن یک دماسنج در محفظه نیز از ملزومات کنترل دما است.

 

 

 

نوردهی

 

رتیل های زانو قرمز زمانی که در معرض نور قرار میگیرند حالتی غیرعادی دارند. بیشتر عنکبوتیان علاقه ای به قرار گرفتن در معرض نور مستقیم ندارند اما گونه موردنظر ما به این موضوع اهمیتی نداده و حتی گاهی اوقات در حال آفتاب گرفتن مشاهده میشود. به همین دلیل، شما در صورت تمایل میتوانید یک محل مخصوص آفتاب گرفتن برای رتیل زانو قرمز خود در خارج از مخفیگاه او فراهم کنید. نکاتی که در این خصوص باید مدنظر داشته باشید این است که اولا اطمینان حاصل کنید که لامپی که از آن برای آفتاب گرفتن رتیل استفاده میکنید ایجاد دمای اضافی در محفظه نکند و ثانیا نور آن به شکلی نباشد که وارد مخفیگاه تاریک رتیل شده و آرامش حیوان را در مخفیگاه برهم بزند. بدین منظور لامپ های LED میتوانند گزینه های ایده آلی باشند و حالت و دید شفاف و براق رتیل را برای شما حفظ خواهند کرد. به عنوان جایگزین میتوانید از لامپ های زیر کابینتی استفاده کنید. البته این کار را به شرطی میتوانید انجام دهید که نظارت دقیقی بر دمای محفظه داشته باشید. مجددا یادآور میشویم که قرار دادن منبع نور به هیچ عنوان از ضروریات زندگی رتیل زانو قرمز نیست بلکه فقط به سلیقه شخصی شما بستگی دارد.

 

 

 

عنکبوت

 

 

غذادهی

 

به عنوان غذا یک بی مهره زنده با اندازه تقریبا نصف بدن رتیل، مورد نیاز است. شما میتوانید جیرجیرک، ملخ، کرم خوراکی و یا حتی سوسک را به عنوان غذا به رتیل خود بدهید. مگس میوه بدون بال نیز میتواند گزینه مناسبی برای بچه رتیل ها باشد. حدودا ۴ یا ۵ عدد طعمه با اندازه مناسب، در هفته میتواند شرایط مساعدی را از نظر تغذیه فراهم کند. شما میتوانید تمام این طعمه ها را در یک زمان در اختیار رتیل قرار دهید اما هر طعمه ای که ظرف ۲۴ ساعت توسط حیوان خانگی شما مصرف نشود باید از محفظه خارج شود.

 

 

 

تعیین جنسیت

 

در صورتی که شما به آخرین پوست انداخته شده توسط رتیل زانو قرمز دسترسی داشته باشید تعیین جنسیت این حیوان، کاری نسبتا ساده است. اگر به آخرین پوستی که انداخته شده و در قسمت شکم (abdomen) دقیقا در محلی که با پوسته پشت تماس دارد نگاه کنید در صورتی که عنکبوت شما ماده باشد میتوانید یک ساختار مشخص به نام «اسپرماتکا» (spermathecae) را ببینید که در واقع محل قرار گرفتن اسپرم در بدن است. طبیعتا عنکبوت نر فاقد این قسمت در بدن خود است. داشتن یا نداشتن اسپرماتکا خصوصیتی است که به وسیله چشم غیر مسلح نیز به سادگی قابل تشخیص است گرچه در خصوص بچه عنکبوت ها باید از میکروسکوپ یا عینک های قوی استفاده کنید.

 

یکی از روش های تعیین جنسیت حیوان نر این است که به قسمت زیرین شکم آن دقیقا در محلی که با پوسته تماس دارد نگاه کنیم که در عنکبوت های نر صفحه ای به نام «اپیگستریک» (epigastric) دیده میشود. بلافاصله بعد از این صفحه، شیار اپیگستریک قرار دارد. در قسمت داخلی این شیار شما میتوانید کمان های وصله ای شکل تیره، کوتاه و متراکمی را (موهای زبر) مشاهده کنید که فقط در رتیل های نر قابل مشاهده است. گمان میرود استفاده آن در هنگامی است که عنکبوت نر تصمیم به ساخت شبکه ای برای اسپرم های خود میگیرد.

 

 

رطیل زانو قرمز

 

 

پوست اندازی

 

رتیل زانو قرمز شما در زیر پوسته خارجی خود، رشد میکند و پوستی جدید در آن قسمت ایجاد میشود و زمانی که این پوست به مقدار مناسبی رشد کند، رتیل نیاز به خارج شدن از پوسته قدیمی خود خواهد داشت. این پروسه را «پوست ریزی» مینامند. در این مقطع از زمان، رتیل شما تمایل کمی به خوردن غذا نشان داده و تا حدی تنبل به نظر می آید. همچنین شما عنکبوت خود را به حالت خوابیده وارونه مشاهده خواهید کرد و بسیار مهم است که در این مقطع زمانی به هیچ عنوان رتیل را لمس نکنید ، همچنین باید تمامی غذاهای خورده نشده را از تانک خارج کرده و محیط را تا حد امکان به بالاترین وضعیت سکوت و آرامش نزدیک کنید. نهایتا رتیل به زودی از داخل اسکلت خارجی سابق خود خارج شده و مجددا بیرون می آید. اسکلت جدیدی که بدن حیوان را در بر میگیرد در ابتدا بسیار نرم و ظریف است بنابراین باید مدت زمانی را برای سخت شدن این اسکلت، در نظر گرفته و مزاحم رتیل نشوید. در این زمان، فقط پوست انداخته شده را از محفظه خارج کنید و اجازه دهید که رتیل مجددا به فعالیت روزمره خود پرداخته و به مخفیگاه خود بازگردد. همچنین در یک هفته ابتدایی پس از پوست ریزی، هیچ غذایی به رتیل ندهید زیرا پوست و همچنین دندان های نیش رتیل شما، هنوز به اندازه کافی برای شکار و خوردن طعمه، سخت و مستحکم نیست

.

 

رد نی

 

 

دست زدن و لمس کردن

 

لمس کردن و دست زدن به هیچ رتیل در واقع بدون خطر نیست زیرا همه آنها توانایی گاز گرفتن داشته و تمامی آنها، سمی هستند. قدرت سم رتیل زانو قرمز مکزیکی به مقداری نیست که توانایی کشتن شما را داشته باشد اما به هیچ عنوان، مطبوع و دوست داشتنی نیز نیست. رتیل ها مسلما تمایل و نیازی به لمس شدن توسط شما ندارند و بسیار خوشحال تر خواهند بود اگر اجازه دهید بدون مزاحمت، به فعالیت های روزانه خود مشغول شوند. این گفته بدین معنی است که در صورت تمایل، میتوانید رتیل خود را لمس کرده و در دست بگیرید. رتیل های زانو قرمز معمولا در دست بودن را به خوبی تحمل میکنند اما همیشه باید مراقب اعلام خطرهایی که از سوی رتیل میشود باشید.

 

در خصوص تازه کاران این نکته قابل ذکر است که اگر در زمان لمس کردن رتیل، حالتی عصبی یا همراه با ترس داشته باشید به احتمال زیاد، لمس کردن حیوان، در نهایت منجر به زخمی شدن عنکبوت، خود شما و یا هر دوی شما خواهد شد.

 

بهترین و کم خطرترین روش برای در دست گرفتن رتیل این است که حیوان را به وسیله یک شانه مویی نرم به آرامی و با احترام هل بدهید. سپس دست خود را به حالت مستقیم به رتیل نزدیک کنید، در این حالت اگر نشانی از تهدید همانند بالا بردن جفت پای جلویی مشاهده کردید … توقف کنید، این حالت نشان دهنده این است که رتیل به هیچ عنوان تمایل به لمس شدن ندارد. سپس با شانه ای که در دست دارید، به آرامی به شکم رتیل ضربه بزنید. در این حالت مشاهده میکنید که رتیل به سمت جلو حرکت میکند و ممکن است موهای زبر خود را نیز پرتاب کند. اگر در این حالت رتیل وارد دستان شما شد، باید دست خود را به آرامی و با احتیاط از محفظه خارج کنید و اجازه دهید که رتیل از یک دست به دست دیگر شما در حرکت باشد. در این زمان، حرکات خود را تا حد امکان محدود کنید و به هیچ عنوان، بر روی بدن رتیل تنفس نکنید. این کار به رتیل زانو قرمز کمک خواهد کرد که آرامش خود را حفظ کرده و وحشت نکند. تا زمانی که اعتماد به نفس شما به حد کافی افزایش پیدا نکرده است توصیه میشود که دستان خود را نزدیک به میز یا تختخواب نگاه دارید تا در صورت سقوط رتیل، از میزان صدمات احتمالی، کاسته شود.

 

تیم پت بلاگ و محمد مسعود کشوری هیچ گونه مسئولیتی در قبال صدمات ناشی از لمس کردن رتیل (اعم از لمس صحیح یا نادرست) نخواهند پذیرفت.

 

 

زانو قرمز

 

 

تکثیر

 

رتیل های ماده در صورت داشتن دوره سرد (دوره سرما) بیشتر و بهتر آماده جفتگیری میشوند. زمانی که رتیل نر بالغ شما یک شبکه اسپرم بسازد نشان دهنده آمادگی او برای معرفی به عنکبوت ماده است. او باید در محفظه محل زندگی عنکبوت ماده قرار بگیرد. عنکبوت نر به سمت مخفیگاه عنکبوت ماده حرکت خواهد کرد و سپس با دستان جلویی خود با حالتی لرزش وار به زمین ضربه زده و رتیل ماده را ترغیب به خروج از مخفیگاه میکند. به محض خروج رتیل ماده، رتیل نر به سمت او حمله ور شده و به حالتی که بالاتر از او قرار داشته باشد او را میگیرد تا به نقطه مورد نظر خود برای جفتگیری دسترسی خوبی داشته باشد. در این زمان رتیل نر به وسیله یکی از اندام های شبه حرکتی خود، اقدام به قرار دادن کیسه اسپرم در داخل بدن رتیل ماده میکند. پس از اینکه رتیل نر، حیوان ماده را رها کرد فورا باید این حیوان را از داخل محفظه حیوان ماده خارج کنید. اگر عمل جفتگیری و قرار دادن کیسه اسپرم در داخل بدن ماده به درستی و با موفقیت انجام شده باشد یک کیسه حاوی تخم ظرف چند هفته آینده، توسط عنکبوت ماده گذاشته میشود. این کیسه تخم میتواند شامل ۲۵۰ عدد بچه عنکبوت باشد. پس از جفتگیری معمولا رتیل نر در عرض چند هفته خواهد مرد.

 

 

 

 

 

توضیحات اضافه

 

این مقاله به وسیله محمد مسعود کشوری به منظور نگهداری قدم به قدم رتیل زانو قرمز مکزیکی ترجمه شده است اما در صورتی که سوال دیگری به جز موارد اشاره شده در متن در ذهن دارید میتوانید از طریق بخش تماس با ما سوال خود را مطرح کرده و یا با شماره قرار داده شده در بخش درباره ما تماس حاصل کنید. تمامی این اطلاعات در صورتی مفید خواهند بود که به خوبی مطالعه شده و اطلاعات دیگر کاربران نیز، با اشتراک گذاشته شود.

 

 

 

مترجم : محمد مسعود کشوری
منبع : thereptilian.co.uk

نظرات کاربران
  • 0
    سلام میگم این راسته که نباید مو های رتیل وارد چشم ما بشه پس ما چجوری میتونیم اونو رو رختخواب ببریم ؟
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید
کاربران با این تگها این مقاله را پیدا کرده اند :
تگ ها :

151528335311282.png (72×72)15152833280752.png (72×72)151528332808193.png (200×200)151528335309921.png (200×200)151528332806911.png (200×200)


mofos