Follow Us
facebook twitter blog google

متن کامل خبر

گربه سانان بزرگ (شیر و ببر و ...) به عنوان پت؟

گربه سانان بزرگ (شیر و ببر و ...) به عنوان پت؟ (ترجمه)
گربه سانان بزرگ (شیر و ببر و ...) به عنوان پت؟

گربه سانان بزرگ مانند شیر و ببر، حیواناتی شگفت انگیز و زیبا هستند.برخی از افراد اقدام به نگهداری این گونه جانوران به عنوان حیوان خانگی میکنند، ولی حیواناتی مانند شیر، ببر، سیاه گوش و سایر گربه سانان بزرگ، چه جور حیوانات خانگی ای خواهند بود؟
صاحبان باید مد نظر داشته باشند که حتی گونه های کوچکتر گربه سانان غیر اهلی، مانند سیاه گوش ها،سروال ها و لینکس ها به هیچ وجه شبیه گربه های اهلی نیستند.گونه های متفاوت، اخلاقیات متفاوتی دارند، ولی تمامی آنها ممکن است رفتار های نامناسبی مانند پاشیدن ادرار و بدخلقی از خود نشان دهند.بیشتر این گربه سانان به محافظی در خارج از خانه جهت هواخوری نیازمندند.نگهداری از گونه های کوچکتر مانند سیاه گوش ها مراقبت های ویژه و مسئولیت پذیری های خاصی را طلب میکند.
گربه سانان بزرگ، مانند شیر، ببر، پلنگ و شیر کوهی مشکلات بیشتری را به همراه دارند.در صورتی که حتی آنها بد اخلاق هم نیستند، تمایلات طبیعی آنان نباید فراموش شود : آنها شکارچی هستند؛ پس حتی در زمان بازی هم، جثه ی بزرگ قدرت زیادشان تهدیدی محسوب خواهد شد.
خیلی از مردم از گربه سانان بزرگ مانند شیر ها، ببر ها و سیاه گوش ها نگهداری میکنند.شیر ها و ببر ها به طور عجیبی به آسانی و ارزانی قابل تهیه هستند.این بدان معناست که هر شخصی ، بدون توجه به این که آیا شرایط لازم را دارد یا خیر، میتواند صاحب یک گوشتخوار بزرگ و قوی بشود.طی سالهای اخیر،در آمریکا و کانادا، ببرهای خانگی در بسیاری از تلفات حضور داشته اند.با این حال، تعداد بیشتری از آنها مورد توجه واقع نشدند، آزار دیده اند و یا وقتی که صاحبانشان از پس نگهداری آنها بر نیامدند،به پناهگاه های مخصوص نگهداری از حیوانات تحویل داده شده اند.بی شک صاحبانی وجود دارند که لانه سازی و تغذیه ی مناسبی برای حیوانات خود فراهم کنند و به هیچ مشکلی بر نخورند،ولی بیشمارند کسانی که بدون اطلاع از شیوه ی نگهداری این حیوانات آنها را تهیه میکنند و موجب آزار حیوان میشوند.

جنبش حیوانات حیات وحشی پرورشی
جنبش حیوانات حیات وحشی پرورشی در سال 2004 در مجلس نمایندگان آمریکا معرفی و فرستاده شد تا وضعیت حیوانات وحشی از جمله گربه سانان بزرگ به عنوان پت را مشخص کند.این جنبش، هر گونه قاچاق گربه های اگزاتیک، از جمله شیر، ببر، پلنگ، یوزپلنگ، جگوار و شیر کوهی را ممنوع اعلام کرد.سیرک ها، باغ وحشها، و برخی از مراکز توان بخشی حیات وحش معاف بودند.این قانون گزاری به جهت خارج کردن گربه سانان بزرگ از صنعت حیوانات خانگی انجام شد، هر چند که باز هم مهر ردی برای صاحب بودن این حیوانات نشدند.به طور قطع نمیتوان از اثر نهایی این جنبش سخن گفت، ولی خوشبختانه شروع خوبی برای کاهش جمعیت گربه سانان بزرگ مانند شیر، ببر و ... در صنعت حیوانات خانگی محسوب میشود.
محققین از وجود تعدادی مابین 10,000 تا 15,000 ببر به عنوان پت و یا در مراکز خصوصی در آمریکا خبر میدهند.و این درحالیست که اگر روشن بین باشیم، چیزی حدود 5,000 راس از آنها در حیات وحش باقی مانده است.

مسائلی که باید در باره ی آنها فکر کنید
اگر نگهداری از یک گربه ی بزرگ شما را وسوسه میکند، این نکات را در نظر بگیرید :
  • نگهداری از گربه سانان بزرگ، مانند شیر ها ، ببر ها، سیاه گوش ها و شیرهای کوهی ممکن است در ناحیه ی زندگی شما غیرقانونی باشد.(یا توسط قوانین محلی و یا آیین نامه های وسیع تر)
  • شما باید به دنبال پیدا کردن یک دامپزشک که توانایی معالجه ی حیوان شما را داشته باشد باشید.(این کار آسانی نخواهد بود!)
  • تمام گربه های بزرگ و وحشی دندان ها و چنگالهای تیز و برنده ای دارند که میتوانند مخرب باشند.
  • گربه سانان بزرگ از مقدار زیاد و حجیمی از گوشت خام تغذیه میکنند.
  • گربه سانان بزرگ ، به فضای بزرگ و حتی قفس های اختصاصی نیاز دارند.
  • شما باید آماده ی فراهم کردن امکانات فکری و جسمی زیادی، تا حد زیادی شبیه یک باغ وحش، برای حیوانتان باشید.
  • گربه های بزرگ عادت به پخش کردن ادرار خود دارند.ادرار این حیوانات بسیار بو دار است.
منبع
ترجمه شده توسط علیرضا ز.
برای پرشین پت
نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید
mofos